A 2000W electric heater is used to heat a metal object of mass 5kg initially at 10oC. If a temperature rise of 30oC is obtained after 10min, the heat capaci...

Assessment: JAMB UTME - Physics - 2003 Subject: Physics

Question 1 Report

A 2000W electric heater is used to heat a metal object of mass 5kg initially at 10oC. If a temperature rise of 30oC is obtained after 10min, the heat capacity of the material is
Answer Details
2000W heater → 2000J/S
=> Heat supplied by the heater within 10 min
(600 seconds) = 2000 x 600
= 1200000J
∴ Heat capacity MC = 1200000/30
= 4000J/C
Heat capacity = 4.0 x 104J/C

Download The App On Google Playstore

Everything you need to excel in your exams

Green Bridge CBT Mobile App
Personalized AI Learning Chat Assistant
200,000+ Exam Questions Across IGCSE, JAMB, WAEC & NECO
Over 3,900 Lesson Notes
Offline Support - Learn Anytime, Anywhere
Green Bridge Timetable
Literature Summaries & Potential Questions
Track Your Performance & Progress
In-depth Explanations for Comprehensive Learning