If 1.2 x 106J of heat energy is given off in 1 sec from a vessel maintained at a temperature gradient of 30Km-1, the surface area of the vessel is

Assessment: JAMB UTME - Physics - 2003 Subject: Physics

Question 1 Report

If 1.2 x 106J of heat energy is given off in 1 sec from a vessel maintained at a temperature gradient of 30Km-1, the surface area of the vessel is
Answer Details
Generally in thermal/heat conduction, if 1.2 x 106 J is the heat flow per seconds; 30KM-1 is the temperature gradient of the materials; and 400Wm-1K-1 the thermal conductivity of the material, then we have that:
heat flow per seconds per unit area = thermal conductivity x temp. gradient
i.e = 1.2 x 106Area
= 400 x 30
=> 400 x 30 x Area = 1.2 x 106
∴ Area = 1.2 x 106400 x 30
Area = 100m2 or 1.0 x 102m2

Download The App On Google Playstore

Everything you need to excel in your exams

Green Bridge CBT Mobile App
Personalized AI Learning Chat Assistant
200,000+ Exam Questions Across IGCSE, JAMB, WAEC & NECO
Over 3,900 Lesson Notes
Offline Support - Learn Anytime, Anywhere
Green Bridge Timetable
Literature Summaries & Potential Questions
Track Your Performance & Progress
In-depth Explanations for Comprehensive Learning