Loading....

WAEC SSCE - Physics - 2011 (Objective)

Question 1 Report

The radius of a wheel is 30.0 cm and that of its axle is 6.0cm. Calculate the effort required to lift a load of 120.0N using this machine. Assuming 100% efficiency
Answer Details
This is a problem involving the mechanical advantage of a simple machine. The machine in question is a wheel and axle. The effort required to lift a load is dependent on the mechanical advantage of the machine. The mechanical advantage of a wheel and axle is the ratio of the radius of the wheel to the radius of the axle. In this case, the mechanical advantage is: MA = radius of wheel / radius of axle = 30 cm / 6 cm = 5 This means that for every unit of effort applied to the machine, it can lift 5 units of load. Using this information, we can determine the effort required to lift a load of 120.0 N by setting up the equation: MA = load / effort Solving for effort, we get: effort = load / MA = 120.0 N / 5 = 24.0 N Therefore, the effort required to lift a load of 120.0 N using this machine with 100% efficiency is 24.0 N. The correct answer is (c) 24.0N.