Loading....

WAEC SSCE - Physics - 1990 (Objective)

Question 1 Report

The body P shown in the diagram above is in equilibrium. If the mass Q of the body is 10kg, calculate the tension T in the string. (Take g = 10ms2)


Answer Details
The body P is in equilibrium, which means that the net force acting on it is zero. The weight of P acts downwards and is balanced by the tension in the string acting upwards. The weight of P is given by: Weight of P = mP * g = 20 kg * 10 ms^-2 = 200 N Since the net force acting on P is zero, the tension in the string is equal to the weight of P. Therefore: Tension in string = Weight of P = 200 N So, option (E) is the correct answer.