Loading....

JAMB UTME - Mathematics - 2024

Question 1 Report

A boy bought Oranges at the rate of #24.00 for 5 and sold it at the rate of # 30.00 for 4 Oranges. Find the profit made of the ones sold 
Answer Details

The boy bought 5 oranges for #24.00. Therefore, the cost price per orange is: c.p = 245
 = #4.800

The boy sold 4 oranges for #30.00. Therefore, the selling price per orange is: s.p = 304
 = # 7.50

Profit per orange is calculated as:

 Profit per orange = SP per orange − CP per orange = =7.50 − 4.80 = 2.70

If the boy sold 4 oranges, the total profit from selling 4 oranges is: Total Profit = 4 × 2.70 = #10.80