Loading....
|
Press & Hold to Drag Around |
|||
|
Click Here to Close |
|||
Question 1 Report
In the diagram above, Y is
Question 2 Report
Question 3 Report
Question 4 Report
Question 5 Report
Question 6 Report
Question 7 Report
= MmIT96500n
Copper II Chloride = CuCl2
CuCl2 → Cu2+ + 2Cl2
Mass of compound deposited = Molar mass × Quantity of Electricity96500 × no of charge
Q = IT
I = 0.5A
T = 45 × 60
T = 2700s
Q = 0.5 × 2700
= 1350c
Molarmass = 64gmol-1
no of charge = + 2
Mass = 64×135096500×2
Mass = 0.448g
Question 8 Report
Question 9 Report
Question 10 Report
Question 11 Report
Question 12 Report
Question 13 Report
Question 14 Report
X(g) + 3Y(g) ---- 2z(g) H = +ve. if the reaction above takes place at room temperature, the G will be
Enthalpy Change [?H]Entropy Change [?S]Gibbs free Energy[?G]PositivePositivedepends on T, may be + or -NegativePositivealways negativeNegativeNegativedepends on T, may be + or -PositiveNegativealways positive
?G= ?H ? T?S.
To determine whether ?G will be positive or negative, the value of ?H(change in enthalpy) and ?S (change in entropy) must be given. Likewise the temperature.
Question 15 Report
Question 16 Report
Question 17 Report
Question 18 Report
Question 19 Report
Question 20 Report
Question 21 Report
Question 22 Report
Question 23 Report
Question 24 Report
Question 25 Report
Question 26 Report
The IUPAC nomenclature of the structure above is
Question 27 Report
Question 28 Report
Question 29 Report
k = concentration of productconcentration of reactant
Question 30 Report
Question 31 Report
In the diagram above. X is
Question 32 Report
The constituent of air includes O2, CO2, N2 and Noble gases and for rusting process to take place.
The presence of O2 and CO2 as a constituent of air is indispensable
Question 33 Report
Question 34 Report
This deals with a two forms of a molecule where the chemical connectivity is the same but the electrons are distributed differently around the structure.
Question 35 Report
Question 36 Report
\( {}^{226}_{88}\mathrm{Ra} \rightarrow {}^{x}_{86}\mathrm{Rn} \) + alpha particle
Question 37 Report
Amount in moles = n
Volume v = 10.5dm3
Pressure P = 6atm
Temperature T = 30°C + 273 = 303k
R, Gas constant = 0.082 atmdm3k-1 mol
Recall from ideal gas equation
pv = nRT
n = RVRT
n = 6×1050.082×303
n= 2.536mol
Question 38 Report
Question 39 Report
Question 40 Report
Would you like to proceed with this action?