Loading....

JAMB UTME - Chemistry - 2009

Question 1 Report

What volume of 1.5M solution of KOH would contain 0.045 moles
Answer Details
To determine the volume of 1.5M solution of KOH that contains 0.045 moles, we need to use the formula: moles = concentration x volume Rearranging this formula to solve for volume gives: volume = moles / concentration Substituting the given values, we have: volume = 0.045 moles / 1.5 M = 0.03 L Converting this to cubic centimeters (cm³) by multiplying by 1000 gives: volume = 0.03 L x 1000 cm³/L = 30 cm³ Therefore, the answer is 30.00 cm³.