Question 1 Report
25.0g of potassium chloride were dissolved in 80g of distilled water at 300 0 C. Calculate the solubility of the solute in mol dm3 3 . [K =39, Cl = 35.5]
Answer Details
To calculate the solubility of potassium chloride (KCl) in mol dm3, we need to follow these steps:
Molar mass of KCl = 39 + 35.5 = 74.5 g/mol
Moles of KCl = Mass of KCl / Molar mass of KCl = 25.0 g / 74.5 g/mol = 0.3356 mol
Convert ml to liters: 80 ml = 0.080 L
Concentration = Moles of solute / Volume of solvent in liters = 0.3356 mol / 0.080 L = 4.195 mol/dm3
The solubility of potassium chloride at 30°C in mol/dm3 is therefore approximately 4.2 mol/dm3.
The number of molecules of helium gas contained in 11.5g of the gas is
The constituent of petroleum fraction used in surfacing road is
When Calcium ethynide is decomposed by water, the gas produced is
In the extraction of Aluminium, the silica impurity is removed by
At a given temperature and pressure, a gas X diffuses twice as fast as gas Y. It follows that
Silver and Gold are metals found as free uncombined elements in the earth's crust, which makes them to be referred to as
The constituents of Alnico are Aluminium, Nickel and
During the fractional distillation of crude oil, the fraction that distills at 200 - 2500 0 C is
Everything you need to excel in JAMB, WAEC & NECO