If q oranges are sold for t Naira, how many oranges can be bought for p naira?

Assessment: WAEC SSCE - General Mathematics - 2002 (Objective) Subject: General Mathematics

Question 1 Report

If q oranges are sold for t Naira, how many oranges can be bought for p naira?

Answer Details
The correct answer is \(\frac{qp}{t}\). Since q oranges are sold for t Naira, we can say that the cost of one orange is \(\frac{t}{q}\) Naira. To find how many oranges can be bought for p Naira, we need to divide p by the cost of one orange: Number of oranges = \(\frac{p}{\frac{t}{q}}\) Simplifying, we get: Number of oranges = \(\frac{pq}{t}\)

Download The App On Google Playstore

Everything you need to excel in your exams

Green Bridge CBT Mobile App
Personalized AI Learning Chat Assistant
200,000+ Exam Questions Across IGCSE, JAMB, WAEC & NECO
Over 3,900 Lesson Notes
Offline Support - Learn Anytime, Anywhere
Green Bridge Timetable
Literature Summaries & Potential Questions
Track Your Performance & Progress
In-depth Explanations for Comprehensive Learning