Loading....
|
Press & Hold to Drag Around |
|||
|
Click Here to Close |
|||
Question 1 Report
Total pressure = (1.3 x 106) + (1 x 105)
= 1.4 x 106Nm-2
Question 2 Report
Question 3 Report
Question 5 Report
An object is placed in front of two plane mirrors inclined at an angle of \(0^\circ\). If the total number of images formed is 7, Find the value of \(\theta\)
7 = 360θ -1
thus,θ = 45o
Question 6 Report
= 1 x (3 x 108)2 x 106
= 9 x 1010J
Question 7 Report
Answer Details
Question 8 Report
Question 9 Report
A platinum resistance thermometer records \(3.0\,\Omega\) at \(0^\circ\mathrm{C}\) and \(8.0\,\Omega\) at \(100^\circ\mathrm{C}\). If it records \(6.0\,\Omega\) in a certain environment, The temperature of the medium is
6Ω .....θ oC
3Ω .....0oC
6−38−3 = θ−0100−0
therefore, θ = 60oC
Question 10 Report
Question 11 Report
Question 12 Report
A body on the ground is acted on by a force of 10N at a point P as shown in the fig above. What force is needed to stop the body from moving eastwards
Answer Details
Question 13 Report
Question 14 Report
Question 15 Report
Answer Details
Question 16 Report
Electricity is supplied to a school along a cable of total resistance \(0.5\,\Omega\) with the maximum current drawn from the mains as \(100\text{ A}\). The maximum energy dissipated as heat for \(1\text{ hr}\) is
Question 17 Report
A parallel plate capacitor has a common plate area of \(5 \times 10^{-8}\,\mathrm{m}^2\) and plate separation of \(2 \times 10^3\,\mathrm{m}\), Assuming free space, What is the capacitance? [\(\epsilon_o = 9.0 \times 10^{-12}\,\mathrm{C}^2\mathrm{N}^{-1}\mathrm{m}^{-2}\)]
= 5×10−8×10−12×92×10−3
= 22.5 x 10-17F
Question 18 Report
Question 19 Report
thus; 0.875 = 0.21upthrust in H2O
upthrust in H2O = 0.24N
Question 20 Report
Question 21 Report
The force of repulsion between two point positive charges \(5\,\mu\text{C}\) and \(8\,\mu\text{C}\) separated at a distance of \(0.02\) map art is. \(\left[\dfrac{1}{4\pi\varepsilon_o}=9 \times 10^9\text{ Nm}^2\text{C}^{-2}\right]\)
F =5×10×8×100.002×0.002 x 9 x 10
F = 900N
Question 22 Report
Question 24 Report
Question 25 Report
Question 26 Report
V1V2=√T1T2
therefore, 360V2=√27+273127+273
V2=240√3 m/s
Question 27 Report
Question 28 Report
Question 29 Report
Question 30 Report
3 x 2 x 10-5 =V2−1515×(100−0)
V2 = 15.09cm3
Question 31 Report
Answer Details
Question 32 Report
= 0.15(80-50)
= 4.5N/s
Question 33 Report
Answer Details
Question 34 Report
A 500W heater is used to heat 0.6kg of water from \(25^\circ\mathrm{C}\) to \(100^\circ\mathrm{C}\) in \(t_2\) seconds. If another 1000W heater is used to heat 0.2kg of water from \(10^\circ\mathrm{C}\) to \(100^\circ\mathrm{C}\) in t, seconds, find \(\frac{t_1}{t_2}\)
Heat energy = Electrical energy
mcθ = power x time
0.6 x c x (100 - 25) = 500 x t1
and, 0.2 x c x (100 - 10)= 100 x t2
t1t2
= 5
Question 35 Report
Question 36 Report
mcθ = mL
m x 4200 x 17 = 42 x 3.4 x 105
therefore, m = 200g
Question 37 Report
Question 38 Report
Question 39 Report
Question 40 Report
Question 41 Report
Answer Details
Question 42 Report
Question 44 Report
Question 45 Report
Question 46 Report
Would you like to proceed with this action?