A real image three times the size of an object is formed 24cm from a converging mirror. what is the focal length of the mirror.

Assessment: JAMB UTME - Physics - 2005 Subject: Physics

Question 1 Report

A real image three times the size of an object is formed 24cm from a converging mirror. what is the focal length of the mirror.
Answer Details
for a real image 3 times the size of the object, it implies that the magnification 3 = v/u, 3 = 24/u, therefore 3u = 24, u = 8cm thus we have from the relation:m = (f)/(u)-f; that 3 = (f)/(8) - f. therefore f = 3(8-f) f = 24 - 3f ∴4f = 24; f = 6cm OR: (1)/(u) + (1)/(v) = (1)/(f).
(1)/(8) + (1)/(24) = (1)/(f)
therefore (3+1)/(24) = (1)/(f)
4/24=1/f;therefore 4f = 24
f = 6cm

Download The App On Google Playstore

Everything you need to excel in your exams

Green Bridge CBT Mobile App
Personalized AI Learning Chat Assistant
200,000+ Exam Questions Across IGCSE, JAMB, WAEC & NECO
Over 3,900 Lesson Notes
Offline Support - Learn Anytime, Anywhere
Green Bridge Timetable
Literature Summaries & Potential Questions
Track Your Performance & Progress
In-depth Explanations for Comprehensive Learning