In the figure above, the coefficient of static friction is 0.5. If the tension in the string is T, the acceleration of the system in motion is

Assessment: JAMB UTME - Physics - 2005 Subject: Physics

Question 1 Report

In the figure above, the coefficient of static friction is 0.5. If the tension in the string is T, the acceleration of the system in motion is

Answer Details
Normal reaction R = 3 kg x 10 = 30N
coefficient of friction , μ = 0.5
∴ acting frictional force = μR = 30 x 0.5
Pulling/sliding force F = 6kg x 10 = 60N.
∴ Net downward force = ma = 60 - 15.0
=> (3 + 6)a = 45
∴ 9a = 45
a = 5m/s2

Download The App On Google Playstore

Everything you need to excel in your exams

Green Bridge CBT Mobile App
Personalized AI Learning Chat Assistant
200,000+ Exam Questions Across IGCSE, JAMB, WAEC & NECO
Over 3,900 Lesson Notes
Offline Support - Learn Anytime, Anywhere
Green Bridge Timetable
Literature Summaries & Potential Questions
Track Your Performance & Progress
In-depth Explanations for Comprehensive Learning