The diagram above is a block and tackle pulley system in which an effort of 80N is use to lift a load of 240N. The efficiency of the machine is

Assessment: JAMB UTME - Physics - 2001 Subject: Physics

Question 1 Report

The diagram above is a block and tackle pulley system in which an effort of 80N is use to lift a load of 240N. The efficiency of the machine is

Answer Details
ince the number of pulleys present is 6, it implies that the velocity ratio VR = 6
∴ efficiency = M.A
x 100
1
V.R

= Load/Effort x 1/V.R x 100/1
= 240/80 x 1/6 x 100/1
= 50%
∴ Efficiency = 50%

Download The App On Google Playstore

Everything you need to excel in your exams

Green Bridge CBT Mobile App
Personalized AI Learning Chat Assistant
200,000+ Exam Questions Across IGCSE, JAMB, WAEC & NECO
Over 3,900 Lesson Notes
Offline Support - Learn Anytime, Anywhere
Green Bridge Timetable
Literature Summaries & Potential Questions
Track Your Performance & Progress
In-depth Explanations for Comprehensive Learning