An object projected at an angle to a ground level has a time of flight 4 seconds to move through still air. Calculate the maximum height attained by the obj...

Assessment: WAEC SSCE - Physics - 2024 (Essay) Subject: Physics

Question 1 Report

An object projected at an angle to a ground level has a time of flight 4 seconds to move through still air. Calculate the maximum height attained by the object.[g = 10ms\(^{-2}\)]

Answer Details

Given: time of flight T = 4s, g = 10ms\(^{-2}\), H\(_{max}\)

\(\theta\) = ?

T = \(\frac{2u sin\theta}{g}\)

4 = \(\frac{2 \times u sin \theta}{10}\)

40 = 2u sin\(\theta\)

sin\(\theta\) = \(\frac{20}{u}\)

But, H\(_{max}\) = \(\frac{u^2 sin^2 \theta}{2g}\)

H\(_{max}\) = \(\frac{u^2 \times (\frac{20}{u})^2}{2 \times 10}\)

H\(_{max}\) = \(\frac{20 \times 20}{20}\) = 20 metres.(u\(^2\)s cancel out)

Thus H\(_{max}\) attained = 20metres.

Download The App On Google Playstore

Everything you need to excel in your exams

Green Bridge CBT Mobile App
Personalized AI Learning Chat Assistant
200,000+ Exam Questions Across IGCSE, JAMB, WAEC & NECO
Over 3,900 Lesson Notes
Offline Support - Learn Anytime, Anywhere
Green Bridge Timetable
Literature Summaries & Potential Questions
Track Your Performance & Progress
In-depth Explanations for Comprehensive Learning