Question 1 Report
If 50 cm3 3 of a saturated solution of KNO3 3 at 40 °C contained 5:05 g of the salt, its solubility at the same temperature would be [KNO3 3 = 101]
Answer Details
V= 50cm3 3 Mass= 5.05g Relative molecular mass of KNO3 3 = (39+14+(3*16)) = 101 Convert 50cm3 3 to dm3 3 which is 1000cm³ = 1dm3 3 50cm³ = 50*1/1000 = 0.05dm3 3 Moles = mass/ molar mass = 5.05/101 =0.05mole Solubility= mole/volume Solubility=0.05mol/0.05dm3 3 Solubility=1.0mol/dm_3
Which of the following sugars is a product of the condensation of monosaccharides?
(a)i. State two conditions used in the Haber process ii. Explain briefly the effect of increasing the pressure on the rate of reaction in the Haber process. ...
(a)(i) Define the first ionization energy of an element (ii) Consider the following table and use it to answer te question that follows Element Li Be b C N O...
a) (i) Define the term Avogadro's number. (ii) If 2.30 g of an oxide of nitrogen, x, contains 3.01 x 1022 22 molecules, calculate the molar mass of x. (iii) ...
The cleansing effect of soap is low in acidic water because of
The by-product of fermentation of sugar is
(a) Describe the observation that would be made when----- i. Sulphur is heated from room temperature till 1190C ii. 50% trioxonitrate(V) acid acts on copper ...
(a)i. Define an acid according to the Lewis concept ii. Give one example of a Lewis acid (b) Explain salting out in soap preparation (c) State the reagent an...
Everything you need to excel in JAMB, WAEC & NECO