Question 1 Report
Numbers123456Frequency182220161014 Numbers 1 2 3 4 5 6 Frequency 18 22 20 16 10 14
The table above represents the outcome of throwing a die 100 times. What is the probability of obtaining at least a 4?
Answer Details
Let E demote the event of obtaining at least a 4 Then n(E) = 16 + 10 + 14 = 40 Hence, prob (E) = n(E)n(S) n ( E ) n ( S ) =40100 = 40 100 =25
Express the product of 0.00043 and 2000 in standard form.
Solve for x in 8x-2 = 2/25
A man donates 10% of his monthly net earnings to his church. If it amounts to ₦4,500, what is his net monthly income?
A woman bought a grinder for ₦60,000. She sold it at a loss of 15%. How much did she sell it?
Evaluate Log28 + Log216 - Log24
Simplify 2√2−√3√2+√3
Find the value of 1101112 + 101002
If log7.5 = 0.8751, evaluate 2 log75 + log750
Everything you need to excel in JAMB, WAEC & NECO