Question 1 Report
A simple measuring device is used at points X and Y on the same horizontal level to measure the angles of elevation of the peak P of a certain mountain. If X is known to 5,200m above sea level, /XY/ = 4,000m and the measurements of the angles of elevation of P at X and Y are 15° and 35° respectively, find the height of the mountain. (Take \(\tan 15 = 0.3\) and \(\tan 35 = 0.7\))
Let the foot of the perpendicular from the peak \(P\) to the horizontal level of \(X\) and \(Y\) be \(N\), with \(Y\) nearer the mountain. Let \(|YN| = d\) and let \(h\) be the height of \(P\) above the level \(XY\).
From \(Y\) (angle of elevation \(35^\circ\)):
\[\tan 35^\circ = \frac{h}{d} \;\Rightarrow\; h = 0.7d\]
From \(X\) (angle of elevation \(15^\circ\), and \(|XN| = d + 4000\)):
\[\tan 15^\circ = \frac{h}{d + 4000} \;\Rightarrow\; h = 0.3(d + 4000)\]
Equating:
\[0.7d = 0.3d + 1200 \;\Rightarrow\; 0.4d = 1200 \;\Rightarrow\; d = 3000\text{ m}\]
\[h = 0.7(3000) = 2100\text{ m}\]
This \(h\) is the height of the peak above the level of \(X\) and \(Y\). Since \(X\) (and \(Y\)) are \(5200\) m above sea level, the height of the mountain above sea level is:
\[5200 + 2100 = 7300\text{ m}\]
Everything you need to excel in your exams