Question 1 Report
Calculate the amount in moles of a gas which occupies 10.5 dm3 at 6 atm and 30oC [R = 082 atm dm3 K-1 mol-1]
Answer Details
For an ideal gas PV = nRT
Amount in moles = n
Volume v = 10.5dm3
Pressure P = 6atm
Temperature T = 30°C + 273 = 303k
R, Gas constant = 0.082 atmdm3k-1 mol
Recall from ideal gas equation
pv = nRT
n = RVRT R V R T
n = 6×1050.082×303 6 × 105 0.082 × 303
n= 2.536mol
The gas that can be collected by downward displacement of air is
Water for town supply is chlorinate to make it free from
In the laboratory preparation of trioxonitrate (V) acid the nitrogen(iv) oxide formed as a by-product is removed by
X(g) + 3Y(g) ---- 2z(g) H = +ve. if the reaction above takes place at room temperature, the G will be
The furring of kettles is caused by the presence in water of
Due to the high reactivity of sodium, it is usually stored under
Ca(OH)2(s) + 2NH4Cl(g) → CaCl2(s) + 2H2O2(l) + X. In the reaction above X is
If 100cm3 of oxygen pass through a porous plug is 50 seconds, the time taken for the same volume of hydrogen to pass through the same porous plug is? [O = 16...
Everything you need to excel in JAMB, WAEC & NECO