Question 1 Report
200 cm3 of a gas at 25oC exerts a pressure of 700 mmHg. Calculate its pressure if its volume increase 350 cm3 at 75oC.
Answer Details
\(\frac{p 1V 1}T 1\) = \(\frac{P 2V 2}{T 2}\) 700x200298 700 x 200 298 = \(\frac{P2X 350}{348}\) P2 = 700x200x348298x350 700 x 200 x 348 298 x 350 = 467.11mmHg
Ethyne is passed through a hot tube containing organo-nickel catalyst to produce
The process of converting linear alkanes to branched chain and cyclic hydrocarbons by heating in the presence of a catalyst to improve the quality of petrol ...
The alkanol obtained from the production of soap is
Polystyrene is widely used as packaging materials for fragile objects during transportation because of its
A hydrocarbon has an empirical formula CH and a vapour density of 39. Determine its molecular formula.[C = 12, H = 1]
The polymer used in making car rear lights is
The petroleum fraction that is used in heating furnaces in industries is
CH3COOC2H5(1) + H2O(1) ⇌ CH 3COOH (aq) + C 2H 5OH (aq)The purpose of H+ in the reaction above is to
Everything you need to excel in JAMB, WAEC & NECO